Czym jest mandala?

Mandala do niedawna była kojarzona wyłącznie z kulturą hinduską. Dziś coraz częściej pojawia się także w kulturze Zachodu, który zaakceptował ją nawet jako środek terapeutyczny.

Mandala, czyli koło

Kluczową cechą mandali jest jej idealna struktura, epatująca harmonią i wyważeniem. Mandala posiada formę koła – od strony graficznej przypomina idealny symetrycznie układ zdobień. Według wierzeń hinduskich, mandala ma symbolizować harmonię świata. Nic w tym dziwnego. Z języka hinduskiego jej nazwa oznacza między innymi „koło życia, cały świat, święty krąg”

Korzyści wynikające z tworzenia mandali

Każdy, kto tworzył mandalę, doskonale zdaje sobie sprawę z korzyści, jakie niesie ona ze sobą.

  1. Wpływa na rozwój wyobraźni. Zaprojektowanie i rozrysowanie mandali (ze wszystkimi jej symetrycznymi elementami), niezwykle silnie pobudza wyobraźnię i kreatywność.
  1. Pozwala wyrazić uczucia, lęki i stan psychiczny. Mandala ma swoje zastosowanie również w psychologii. Jej kształt i kolorystyka pozwalają na stosunkowo łatwe zdefiniowanie stanu psychicznego pacjenta.
  1. Koi nerwy – nie od dziś wiadomo, że narysowanie mandali wpływa korzystnie na samopoczucie człowieka, chociażby poprzez możliwość rozluźnienia całego ciała i głębokiego stanu relaksu.