Uroboros obecny w wielu różnych wierzeniach

Znak Uroboros, czyli węża zjadającego własny ogon jest obecny w wielu różnych wierzeniach, począwszy od Asyrii, a na mitologii skandynawskiej skończywszy. Dla zainteresowanych – polecamy do obejrzenia ciekawy film na jego temat w wersji anglojęzycznej:

Co oznacza wąż zjadający własny ogon?

Amulet Uroboros to symbol wiecznego odrodzenia, powtarzalności oraz niekończącego się ciągu wydarzeń. Ponadto symbol ten pojawia się również w psychologii analitycznej Carla Gustava Junga, gdzie urobor to metafora wczesnodziecięcej fazy rozwoju, w której nie zaszedł jeszcze proces różnicowania na świat zewnętrzny i wewnętrzny, a zatem fazy, w której nie uformowana jest jeszcze świadomość seksualna. Dopiero powstająca świadomość „ja” pozwoli przełamać fazę uroboralną różnicując świat na matriarchalny oraz patriarchalny.

srebrny znak uroboros

Amulet Uroboros występuje również w mitologii skandynawskiej

Tutaj odpowiednikiem Uroborosa jest wąż nazywany Midgardsormem lub Jormungandem, który całym swoim ciałem oplata Ziemię. Okazuje się, że jest on jednym z dzieci Lokiego i podczas Ragnaroku ma zatruć swoim jadem wszystkie zbiorniki wody na całym świecie. Na szczęście zostaje on pokonany przez Thora, którego jednak zdąży śmiertelnie zatruć. Uroboros występuje również w grach komputerowych – można go zobaczyć w Wiedźminie, jak również w licznych produkcjach filmowych oraz kreskówkach.