Znaczenie symbolu kaduceusz w okultyzmie

Dziś nieco obok głównego tematu – kart, tarota i wróżenia – parę słów na temat popularnego symbolu Kaduceusza. Czym jest i skąd się wywodzi? O tym – poniżej!

Przez bardzo długi okres czasu kaduceusz odgrywał duże znaczenie w okultyzmie, gdzie bardzo często interpretowano go jako jeden z symboli harmonii żywiołów. Według starych zapisków laska symbolizowała ziemię, skrzydła powietrze, a zwrócone przeciwko sobie węże do symbole ognia i wody. Dwa splecione węże zawsze miały głowy na tym samym poziomie, dlatego też kaduceusz przez wielu uznawany był również jako symbol ogólnej równowagi.

Kaduceusz w tradycji hermetycznej

Warto wspomnieć również i o tym, że kaduceusz w tradycji hermetycznej był symbolem duchowego przebudzenia, który odzwierciedlał wizje kundalini (specjalnej hinduskiej wężowej energii). Oryginalny kaduceusz tak naprawdę wywodził się z Mezopotamii, symbolizował on władzę, dlatego też noszony był głównie przez boginię Tanit, czy też Ishtar. W tradycji hermetycznej Kaduceusz reprezentował także planetarny symbol Merkurego.

Kaduceusz współcześnie

W dzisiejszych czasach kaduceusz jest mylnie używany jako symbol medycyny. Błąd ten pojawia się najczęściej w Stanach Zjednoczony, gdzie kaduceusz mylony jest z laską Asklepiosa – prawdziwym symbolem medycyny. W dzisiejszych czasach bardzo podobny symbol możemy znaleźć również w herbie Rzeszowa.